Koliko zapravo košta izrada veb-sajta?
Koliko zapravo košta izrada veb-sajta?

„Koliko košta izrada veb-sajta“, „Koliko košta web sajt“, „Koliko košta veb-sajt“, Koliko košta veb sajt“ i slične varijacije – osim očiglednih razlika u tome kako se piše ‘veb-sajt’ ili ‘web sajt’ ili nešto treće, četvrto možda, ono što bi trebalo da znate u vezi sa ovim pitanjem je da je ovo jedno od onih pitanja koje klijenti najčešće ukucavaju na Google pretraživaču u potrazi za konkretnim brojkama.

Međutim, odgovor nije jednostavan i nije ga lako dati, zato što u zavisnosti od toga koliko stranica sadrži, da li se pravi na osnovu templejta ili je custom made i mnogih drugih pojedinosti, cena može da varira i do nekoliko hiljada evra između najjednostavnije i najskuplje i najzahtevnije verzije. Ovo je obično i onaj trenutak kada klijent kaže nešto u stilu „Ma, hajde, to danas skoro svako zna da uradi za 200 evra, da nije to mnogo?“.

Mi se, zatim, potrudimo da objasnimo da na cenu umnogome utiču individualne potrebe klijenta, pa da zbog toga nije isto ako se pravi veb-sajt sa jednom stranicom i veb-sajt sa veb prodavnicom i sl. Ali, pored toga naglasimo i važnost izrade veb-sajta od strane profesionalaca, jer ako žele dobro kotiranje na Google pretraživaču, onda sajt koji je neko ‘sklepao’ za 100, 200 evra neće baš doneti očekivane rezultate.

I baš je to jedan od razloga zašto ih zamolimo da odgovore na 5 pitanja za klijente pre nego što krenemo da dizajniramo sajt, jer nam na taj način mogu pomoći da shvatimo njihove zahteve i potrebe, u skladu sa kojima treba da kreiramo ponudu i lakše odgovorimo na pitanje o ceni. A kako bismo klijentima olakšali razumevanje cena i sam proces izrade veb-sajta, odlučili smo da napišemo ovaj tekst i u njega stavimo sve važne informacije.

troškove prilikom izrade sajta
troškove prilikom izrade sajta

Treba računati i na ove troškove prilikom izrade sajta

Da bi se uopšte pokrenula priča o izradi veb-sajta, potrebno je odabrati ime domena (odnosno ono po čemu ćete biti prepoznati u okvirima interneta) i kupiti hosting usluge za vašu veb stranicu. Važno je napomenuti da se ove usluge plaćaju na godišnjem nivou, pa je važno povesti računa o rokovima.

U zavisnosti od toga koji domen birate (da li je to com, rs, org, net i sl) cena istog može da se kreće od par evra do nekoliko desetina. To je naravno slučaj ako registrujete domen sa potpuno novim imenom, ali ako želite neki koji je već korišćen, to će vas koštati mnogo više. Uzećemo za primer domen ‘hotels.com’ koji je 2001. godine prodat za čak 11 miliona dolara.

Hosting usluge su nam jako važne, jer od njihovog kvaliteta zavisi brzina i bezbednost sajta. Želite da vaši podaci budu sigurni i da sajt ne izgubi sadržaj, zbog virusa, onda izaberite kvalitetniji paket a ne shared opciju koja se kreće od 50 evra godišnje pa naviše. Najkvalitetniji je managed cloud hosting, koji košta oko 20 evra mesečno a ponekad i više. Takođe, ukoliko vaš sajt ima i veb prodavnicu na sebi, a samim tim i veliki broj podataka, troškovi zakupa hostinga za njega mogu otići i do 1000 evra mesečno.

Dizajn i programiranje budućeg sajta
Dizajn i programiranje budućeg sajta

Dizajn i programiranje budućeg sajta

Nakon što odlučite koji domen i hosting treba da zakupite, vreme je da se sa dizajnerom dogovorite oko izgleda i funkcionalnosti na vašem budućem sajtu. Opcije su brojne i samo vaš budžet određuje za koju opciju ćete se odlučiti.

Iako je moguće da se odlučite za već postojeća rešenja (template) za koje cena izrade sajta iznosi od 300 evra pa naviše, uvek je bolje izabrati custom made dizajn, koji će vam pomoći da se izdvojite iz mase istih i sličnih sajtova.

Cena custom made rešenja može iznositi od 1000 evra pa naviše, jer se on programira od nule, zahteva više vremena, pa se u skladu sa tim se bira dizajn sajta (HTML, CSS, Java Script) i programiranje funkcionalnosti (PHP, React), što zahteva poznavanje posebnih programskih jezika.

Ukoliko vas zanima šta sve jedan dizajner mora da zna, onda pročitajte naš blog na tu temu – najvažnije veštine koje svaki veb dizajner mora da savlada,. A ako se pitate šta veb dizajner može da uradi za vas, mi vam dajemo 5 razloga zbog kojih vam je potreban veb dizajner i zbog čega je važno da prepoznate njegov kvalitet.

Različite vrste sadržaja na sajtu i njegove cene
Različite vrste sadržaja na sajtu i njegove cene

Različite vrste sadržaja na sajtu i njegove cene

Na ukupnu cenu sajta utiče i sadržaj koji treba da se nađe na njemu, pa je tako važno da li će klijent sam napisati tekstove ili će za njega to da urade copywriteri i content writeri naše agencije, zatim u cenu sadržaja ulaze i fotografije koje treba napraviti i obraditi ili klijent možda već ima svoje, koje možemo samo da postavimo.

Tekstualni sadržaj i SEO
Tekstualni sadržaj i SEO

Tekstualni sadržaj i SEO

Kada su tekstovi u pitanju, cilj izrade prodajnih tekstova na budućem sajtu nije samo da prodaju proizvod, već oni moraju da budu napisani i u skladu sa SEO pravilima, čime će dodatno pomoći boljoj pozicioniranosti na pretraživaču, a samim tim i posredno boljoj prodaji. Bez dobro optimizovanih tekstova, sajt se neće dobro kotirati na Google pretraživaču, ma koliko god imao dobru tehničku osnovu.

Cene prodajnih tekstova mogu, takođe da variraju i zavise od kompleksnosti teme o kojoj se piše, kao i vremena koje je potrebno za istraživanje konkurencije, ključnih reči i same niše. Takođe, u zavisnosti od jezika na kome se pišu, cene se kreću od 20 evra pa sve do nekoliko stotina.

Fotografije i njihov značaj za sajt
Fotografije i njihov značaj za sajt

Fotografije i njihov značaj za sajt

Kada su fotografije i ostali vizuelni sadržaj na sajtu u pitanju, potrebno je shvatiti koliko su one važne za izgled sajta i koliko privlače pažnju posetilaca. Zbog toga je jako važno obratiti pažnju na njih i tražiti samo najbolji kvalitet od veb dizajnera. U zavisnosti od toga da li se koriste usluge profesionalnog fotografa i izrađuju autentične fotografije (što se preporučuje i zbog boljeg rangiranja na pretraživačima) ili se koriste fotografije sa interneta, koje se takođe plaćaju cene i ovog dela usluga mogu uticati na ukupnu cenu sajta. Iznamljivanje fotografa košta od 20 evra po satu pa naviše, dok se stock fotografije uglavnom kupuju u paketu, čija cena u zavisnosti od sajta na kome se kupuju, može biti od 25 evra pa sve do 100.

Cene različitih funkcionalnosti
Cene različitih funkcionalnosti

Cene različitih funkcionalnosti, skriptnih priključaka i pluginova

Jedan od neizostavnih delova svakog sajta je i kontakt forma, koja se obično nalazi u delu koji prikazuje kontakt podatke. Ona može biti besplatna, ali to donosi i rizik dobijanja velikog broja spam mejlova, pa je ipak preporučljivo kupiti plaćenu verziju, koja se kreće od 70 evra pa naviše.

Cene skriptnih priključaka i različitih funkcionalnosti mogu da variraju od potpuno besplatnih do onih koje developer mora da sam napravi, što onda znači i posebnu cenu. Ona se ne može konkretno odrediti, bez znanja o tome o kojoj se konkretnoj funkcionalnosti radi, ali se računa tako što se uzme cena sata developera u obzir. Mnogo je različitih funkcionalnosti, koje se mogu stavljati na sajt, posebno kada on ima veb prodavnicu ili kada su u pitanju medijski sajtovi, što dodatno povećava cenu, jer sve te pojedine stavke treba da uradi developer i to onda znači i povećan broj radnih sati za njega.

Kada su pluginovi u pitanju i tu cene variraju, jer pojedini osnovni pluginovi koje ima svaki sajt imaju vrlo povoljne cene na WordPress platformi ili su čak potpuno besplatni, dok oni koji spadaju u premium kategoriju imaju nešto veću cenu, ali donose i veću sigurnost, pa nije loše razmisliti o njima, ukoliko postoji potreba za većom sigurnošću.

Skriveni troškovi  kod izrade sajta koji utiču na cenu

Cena izrade sajta ne završava se onog trenutka kada dizajner završi sa poslom i preda vam finalnu verziju. Pored osnovnih troškova kao što su domen i hosting, postoji niz dodatnih stavki koje se obično ne uzimaju u obzir na početku, a mogu značajno uticati na konačne troškove. U nastavku izdvajamo neke od najčešćih skrivenih troškova koji se javljaju prilikom izrade sajta.

Migracija i prebacivanje podataka

Ako već imate sajt, a želite da pređete na novu platformu ili poboljšate postojeći dizajn, prebacivanje podataka može predstavljati izazov. Svi blog postovi, slike, proizvodi ili podaci korisnika moraju biti sačuvani i ispravno preneseni na novi sistem. Ako se migracija ne obavi pravilno, možete izgubiti važne informacije ili pokvariti SEO rejting sajta. U zavisnosti od kompleksnosti migracije, cena ovog procesa može se kretati od simboličnih iznosa do nekoliko stotina evra, posebno ako se prelazi sa jedne platforme na drugu.

Pravna i zakonska usklađenost

Ukoliko vaš sajt prikuplja podatke korisnika, potrebno je da bude u skladu sa zakonskim regulativama, kao što je GDPR, koji potiče iz EU. To znači da morate imati ispravno napisane dokumente poput politike privatnosti i uslova korišćenja. Takođe, potrebno je instalirati sistem za upravljanje kolačićima koji omogućava korisnicima da daju ili povuku saglasnost za njihovu upotrebu. Ove pravne usluge mogu koštati od nekoliko desetina do nekoliko stotina evra, u zavisnosti od toga da li angažujete pravnog stručnjaka ili koristite generične alate.

Integracija sa eksternim alatima

Većina modernih sajtova zahteva integraciju sa različitim alatima i platformama kako bi se poboljšala funkcionalnost i korisničko iskustvo. Na primer, ako planirate email marketing, moraćete da povežete sajt sa servisima poput Mailchimp-a, što može uključivati mesečne troškove pretplate.

Takođe, ako vam je potrebna analitika poseta i ponašanja korisnika na sajtu, možda ćete koristiti alate poput Google Analytics ili HubSpot-a. U slučaju e-commerce rešenja, svaki sistem za online plaćanje (Stripe, PayPal) uzima određeni procenat od svake transakcije, što može uticati na vaše dugoročne troškove.

Optimizacija za mobilne uređaje

Danas više od polovine internet saobraćaja dolazi sa mobilnih uređaja, što znači da sajt mora biti prilagođen različitim ekranima i veličinama. Iako većina modernih tema automatski prilagođava dizajn za mobilne telefone, prava optimizacija podrazumeva detaljno prilagođavanje svakog elementa kako bi korisnici imali najbolje moguće iskustvo.

To uključuje prilagođavanje slika, menija, dugmadi i brzine učitavanja stranica. Ako želite napredne opcije poput AMP stranica (ubrzanih mobilnih stranica), dodatna prilagođavanja mogu značiti i dodatne troškove.

Uzimajući u obzir sve navedene faktore, jasno je da izrada sajta nije samo jednokratni trošak već investicija koja zahteva planiranje i dugoročno održavanje. Razumevanje ovih skrivenih troškova može vam pomoći da realnije procenite budžet i izbegnete neočekivane izdatke.

Održavanje sajta
Održavanje sajta

Održavanje sajta – stavka bez koje se ne može

I na kraju, kada se kreiranje sadržaja, fotografije, programiranje i sve što podrazumeva pravljenje jednog sajta završi i on bude pušten u rad, potrebno ga je održavati svakodnevno kako bi on bez ikakvih problema funkcionisao. U zavisnosti od toga koliko je sajt jednostavan ili koliko komplikovane funkcionalnosti ima u sebi, cena može varirati od 30-tak evra za osnovni paket, pa naviše.

cenu za kvalitet
cenu za kvalitet

Platite realnu cenu za kvalitet i uložite u svoj biznis

Sigurni smo da i sami znate koliko je važno imati kvalitetan sajt i da to znači ulaganje u vaš biznis koje će se mnogostruko isplatiti. Imajte na umu da budžet određuje dinamiku radova na sajtu, pa zato dobro planirajte kada i koliko možete da finansirate ako ste na početku svog poslovnog puta.

Ne gubite iz vida to da će vas jeftini sajtovi, zbog toga što nisu postavljeni dobro i na zdravim osnovama, na kraju koštati mnogo više nego da ste odmah uložili u saradnju sa kvalitetnim developerom. Razmišljajte unapred o izbegavanju stresa koji vam može doći kao posledica takve pogrešne odluke i kontaktirajte naš tim za najbolju i najkvalitetniju ponudu koja je krojena po vašim potrebama.

FAQ ili ti vaša najčeća pitanja:

1. Koliko traje izrada sajta za farmaceutsku industriju ili FMCG sektor?

Vreme izrade web sajta za farmaceutsku industriju ili FMCG sektor najčešće traje između 4 i 12 nedelja, zavisno od kompleksnosti dizajna, obima sadržaja, integracije e-commerce rešenja, kao i zahteva za dodatnim uslugama kao što su dizajn ambalaže ili kreiranje brend identiteta.

2. Koji su skriveni troškovi izrade sajta koje treba da znam pre početka projekta?

Najčešći skriveni troškovi izrade sajta mogu biti hosting, održavanje sajta, licence za softver, integracije plaćanja, SSL sertifikati, SEO optimizacija, kreiranje sadržaja i fotografija, kao i dodatni zahtevi klijenta koji nisu jasno definisani u početnoj fazi projekta. Zato je najbolje ako nemate slike, sadržaj odnosno tekstove, strukturu da sve definišete i uzmete u obzir da to može biti dodatan trošak. Savet je da izradu sajta ne posmatrate kao trošak, već kao investiciju u vaš biznis.

3. Šta najviše utiče na cenu kada se radi premium dizajn web sajta za FMCG i farmaciju?

Najveći uticaj na cenu ima nivo personalizacije dizajna, kompleksnost UX/UI rešenja, prilagođeni sadržaj, specijalizovana rešenja za e-trgovinu ili katalog proizvoda, integracija posebnih softverskih rešenja (CRM, ERP), kao i dodatne usluge poput dizajna premium ambalaže i kreiranja strategije brenda. Takođe mnoge kompanije se upuštaju u izradu web shopa što ne savetujemo ako nemate jasan plan ko će tačno da podiže nivo prodaje na šopu.

4. Da li postoje načini da smanjimo troškove izrade web sajta a da zadržimo kvalitet?

Da, troškove je moguće smanjiti jasnim definisanjem ciljeva projekta, efikasnim upravljanjem sadržajem, odabirom gotovih tehničkih rešenja (open-source platforme poput WordPress-a), korišćenjem postojećih resursa kompanije (fotografije, tekstovi), i precizno definisanim zahtevima pre početka projekta.

5. Da li mogu da nadogradim osnovni web sajt sa dodatnim uslugama ?

Naravno. Osnovni web sajt je lako nadogradiv dodatnim uslugama. Naša preporuka je fazno izvođenje projekta, što omogućava bolju kontrolu troškova i efikasniju implementaciju.

6. Da li mogu da napravim kvalitetan web sajt koristeći ChatGPT ili druge AI alate?

ChatGPT i drugi AI alati mogu biti odlična pomoć u kreiranju sadržaja, pisanju teksta, osmišljavanju ideja ili rešavanju manjih tehničkih problema. Međutim, izrada kompletnog i kvalitetnog web sajta zahteva profesionalni pristup, detaljno planiranje, dizajnersku ekspertizu i tehničku implementaciju koju AI alati još uvek ne mogu samostalno da obezbede. Najbolji rezultati postižu se kombinovanjem kreativnosti i iskustva profesionalaca uz pomoć veštačke inteligencije kao dodatnog alata.

🚀 Insajderski saveti za izradu web sajta – Pro tips

Kako bismo vam pomogli da izbegnete česte greške i maksimizujete rezultate svog web projekta, pripremili smo nekoliko praktičnih saveta iz naše prakse:

1. Uvek jasno definišite ciljeve i prioritete projekta
Pre nego što krenete sa izradom web sajta, jasno utvrdite šta želite da postignete (prodaju, prezentaciju proizvoda, edukaciju…). To štedi vreme, novac i olakšava komunikaciju sa agencijom ili developerima.

2. Odaberite platformu prema vašim realnim potrebama, ne prema trendovima
Open-source rešenja poput WordPress-a često nude optimalan odnos troškova, brzine implementacije i fleksibilnosti. Specifična custom rešenja su odlična, ali imajte u vidu da mogu značajno povećati cenu i vreme realizacije projekta.

3. Izbegavajte skrivena ograničenja hostinga i domena
Uverite se unapred u tehničke kapacitete hostinga koji kupujete (prostor, bandwidth, tehnička podrška). Loš hosting može značajno da uspori sajt i negativno utiče na korisničko iskustvo, kao i na SEO.

4. Od starta uključite SEO optimizaciju u budžet projekta
SEO nije nešto što se može „naknadno dodati“. Strukturirajte sadržaj od početka imajući na umu ključne reči relevantne za vašu industriju (npr. FMCG, farmacija, brend strategija, ambalaža) – rezultati će biti mnogo efikasniji i dugoročniji.

5. Dizajnirajte sadržaj za ljude, ali optimizujte ga i za AI (LEO i GEO)
Pišite jasno, strukturirano, sa konkretnim odgovorima. Korišćenjem FAQ blokova, jasnih bullet-point lista i lokalnih primera olakšavate AI modelima (ChatGPT, Google Bard) da koriste vaš sadržaj u generisanim odgovorima.

6. Postepeno proširujte funkcionalnosti sajta
Ako imate ograničen budžet, krenite od osnovnog sajta, ali imajte plan za kasnije faze. Kasnije lako možete nadograditi sajt dizajnom ambalaže, brend strategijom ili novim funkcijama koje zahtevaju veće investicije.