Nakon što dizajner isporuči logo, koji ste tražili za vašu novosnovanu kompaniju, možete se zapitati šta da ja radim sa svim ovim fajlovima i čemu oni služe? Zašto ima ovoliko različitih formata? Gde je moj vektorski logo?
Kada je logo u pitanju, od najveće važnosti je imati pravi format za svaku priliku – bilo da vam je potrebno da logo primenite na vizit karti, Fejsbuk stranici ili da ga štampašte na kačketu. Najčešće možete videti ovih nekoliko formata:
- PNG
- SVG
- EPS
Koja je vrsta fajla u pitanju, možete prepoznati na osnovu njegove ekstenzije: logo.png, logo.eps itd.
U nastavku želimo da sa vama podelimo najvažnije informacije o svim ovim formatima, ali i to gde se i kako upotrebljavaju.
PNG – Portable Network Graphic
Ova vrsta fajlova može biti korišćena u skoro sve digitalne svrhe. Vrlo su korisni ukoliko vam je na primer potreban logo na transparentnoj pozadini, koji želite da postavite na neku pozadinu u boji ili na neku fotografiju. Ipak, ova vrsta fajla nije preporučljiva za štampanje.
Koja je korist korišćenja PNG fajla?
- Ako se slika kompresuje i dekompresuje, ona ne gubi svoj kvalitet.
- Ovaj fajl može jasno prikazati sve boje spektra i nijanse.
- Podržava upotrebu transparentne pozadine.
- Fajl je vrlo jednostavan za učitavanje, otvaranje i korišćenje.
PNG fajl se koristi za stavljanje logoa na:
- Veb sajtove i blogove (uključujući i ikonicu koja se prikazuje u brauzeru)
- Prezentacije
- Word i Google dokumente
- Društvene mreže i kavere
- Onlajn prodavnice
- Slike, postove i sl. gde je potreban logo kao žig
Kako se otvara PNG fajl?
Ova vrsta fajla se otvara na računaru, mobilnom telefonu i tabletu, zato što je to fajl koji se lako otvara i očitava. Takođe, većina brauzera nam dozvoljava da vidimo PNG bez potrebe da ga ‘skinemo’.
SVG – Scalable Vector Graphic
Ovo je grafički fajl, koji koristi dvodimenzionalni vektorski grafički format, razvijen za upotrebu na vebu. Za razliku od nekih drugih fajlova, ovaj je pogodan za uvećavanje i to bez gubljenja kvaliteta slike. Zbog ove svoje osobine, SVG treba koristiti svuda gde je potrebno jasno i precizno prikazivanje što oštrije slike. Između ostalog, primena vektorskog logoa je vrlo važna za štampani format.
Koja je korist korišćenja SVG fajla?
- Može se koristiti za sve potrebne veličine, bez bojazni da će slika izgubiti na kvalitetu
- Vektorski format fajla
- Mala veličina fajla u odnosu na PNG ili JPG
- Može se lako korisiti na vebu a prilagođen je korišćenju u dizajnerskom softveru poput ‘Adobe Illustratora’
- Takođe podržava transparentnu pozadinu
SVG fajl se koristi za stavljanje logoa na:
- Štampani material (vizit kartice, postere, stikere itd.)
- Odeću i drugi promo materijal na tkaninama
- Veb-sajtove (uz napomenu da onaj koji to radi mora poznavati kodiranje, jer WordPress recimo ne podržava ovu vrstu fajla)
- Poslednje, možda najvažnije – ako šaljete dizajneru logo u određenom formatu, kako bi napravio određene izmene – onda je ovo forma koja mu treba
Kako se otvara SVG fajl?
Ova vrsta fajla se može otvoriti u brauzeru (Chrome, Firefox, Safari itd.), kao i u Adobe Illustratoru ili u drugim Adobe programima kao što je Photoshop i InDesign. Kao što smo već pomenuli, ova vrsta fajla je najpogodnija za slanje dizajneru, ukoliko je potrebno praviti određene izmene na vizualu, samom logou itd.
EPS – Encapsulated PostScript
Ovo je ponovo jedna od vrsta fajlova, koji je koriste u programu Adobe Illustrator. Uglavnom se koriste za dve svrhe: priprema za štampu ili bilo kakvo editovanje logoa ili nekog sličnog elementa. Među dizajnerima je poznat kao ‘radni’ fajl ili ‘master’ fajl, jer im omogućava veliku preciznost u radu i pravljenju izmena.
Koja je korist korišćenja EPS fajla?
- Veliku primenu ima u pripremi fajlova za štampu, gde logo može biti dovoljno mali da se stavi na vizit karticu ili dovoljno veliki da se stavi na bilbord
- Vektorski format fajla
- Moguće ga je editovati u dizajnerskim softverima (Adobe Illustrator, Photoshop)
- Podržava transparentnu pozadinu
EPS fajl se koristi za stavljanje logoa na:
- Štampane materijale (vizit kartice, postere, brošure itd.)
- Stikere i odeću
- Ili za slanje dizajneru
Kako se otvara EPS fajl?
Skoro je nemoguće otvoriti ovaj fajl bez Adobe Illustratora ili Photoshopa. Naravno postoje određeni besplatni softveri ali to nikako nije dobro rešenje.
PDF – Portable Document Format
Ovo je još jedan format razvijen od strane Adobe-a. Uglavnom se koriste za dokumente, ali svakako mogu biti korišćeni i za slanje slika i drugih grafičkih elemenata, kao što je logo.
Koja je korist korišćenja PDF fajla?
- Lako se očitava
- Ostaje isti na svakom uređaju (računaru, tabletu ili mobilnom telefonu)
- Podržava transparentnu pozadinu
- Lako se šalje i deli sa drugima
PDF fajl se koristi za stavljanje logoa na:
- Štampani materijal (vizit kartice, postere, stikere itd.)
- Odeću i etikete na njoj
Kako se otvara PDF fajl?
Zato što je lak za korišćenje, ovaj fajl možete skinuti pa otvoriti na računaru, tabletu ili mobilnom telefonu. Većina brauzera dozvoljava da pogledate fajl bez daunlodovanja. Najbolji program za otvaranje ovog formata je Adobe Acrobat Reader, koji možete besplatno skinuti i koristiti. Za editovanje PDF fajla, ipak vam treba Photoshop ili Illustrator.
Titan zna šta je najvažnije
Kada je dizajn logoa u pitanju, najvažnije je imati pravi fajl za svaku pojedinačnu svrhu. Hajde da se podsetimo šta je najvažnije zapamtiti iz ovog bloga.
- Za digital (postovi na društvenim mrežama i prezentacije) – PNG
- Za štampani materijal (vizit kartice, brošure, odeća) – vektorski logo. Dakle SVG (ako ga prihvata štampač, a ako ne EPS ili PDF)
- Ako dizajner treba da napravi određene izmene – SVG ili EPS (osim ako ne traže nešto drugo)
Srećno sa brendiranjem.
Ukoliko želite da vaš logo izgleda profesionalno i da ga imate u svim najvažnijim formatima, onda se obratite našem timu dizajnera. Oni će kreirati najbolje rešenje za vas, upakovano u PNG, EPS ili neki drugi format.
Nadamo se da vam je ovaj blog post bio koristan i da ćete ga podeliti sa svojim prijateljima i kolegama.