Etikete proizvoda su one male nalepnice, tagovi ili omotači koji stoje na svakom proizvodu koji vidimo na policama prodavnica. Većina ih jedva i primeti dok stavlja proizvod u korpu i trči da što pre plati proizvod na kasi. Međutim, one su i te kako važne za brendiranje i marketing, jer su važan element u celokupnoj strategiji predstavljanja proizvoda.
Definicija dobre dizajnirane etikete kaže da ona donosi važne informacije, privlači pažnju, motiviše kupca da kupi proizvod i prenosi identitet brenda. Etiketa koja nema sve ove elemente jasno vidljive na prvi pogled, ne donose prodaju ili čak odbijaju kupce od proizvoda.
Za svakog vlasnika brenda je jako važno da shvati koliko dobro urađen dizajn ambalaže, čije su etikete deo, ima uticaja na prodaju. To bi trebalo da bude prioritet, oko koga ne treba da bude kompromisa, jer je etiketa vaš „prodavac“ na polici. Kako imate svega nekoliko sekundi vremena da privučete pažnju kupca, dok bira proizvod sa police, jako je važno da etiketa bude upečatljiva, ali i da sadrži važne informacije.
Hajde sada da prođemo kroz pet najvažnijih koraka koji nas vode do kreiranja savršene etikete proizvoda. Kada naši dizajneri dizajniraju etiketu za proizvod, oni to rade ovako.
Korak 1: Razumevanje ciljeva i svrhe koju etiketa treba da ima
Pre nego što započnemo sa samim dizajniranjem, pričamo sa klijentom o tome šta ta etiketa treba da postigne kod kupca. Objašnjavamo mu da svaka etiketa treba da ispuni nekoliko ključnih ciljeva:
- Privuče pažnju – Etiketa mora da se istakne u odnosu na ostale sa police. Uz pomoć boja, oblika, fontova i drugih grafičkih elemenata, etiketa će „zapasti za oko“ kupca.
- Komunicira najvažnije informacije – Etiketa mora da naglasi najvažnije informacije poput naziva proizvoda, osnovnih karakteristika, sastojaka, veličine i benefita.
- Oslikava brend identitet – Etiketa mora da bude u skladu sa sveopštim stilom brenda i u skladu sa porukama. To je osnovna poveznica koja će uspostaviti vezu između kupca i brenda.
- Motiviše kupca da kupi proizvod – Savršena etiketa podstiče emotivni odgovor kupca na CTA (Call to Action) i on tada kupuje proizvod.
Znajući sve ovo dizajner može da krene sa dizajniranjem etikete koja će, s jedne strane izgledati privlačno, a s druge strane imati funkciju da proda proizvod.
Korak 2: Pravila i propisi u vezi sa obeležavanjem proizvoda
Da biste se pridržavali propisa i osigurali da vaš proizvod zadovoljava standarde bezbednosti, morate poštovati određene zahteve za označavanje. Zahtevi se mogu razlikovati u zavisnosti od vrste proizvoda, mesta proizvodnje i prodaje predmeta, kao i drugih faktora. Kada ovo istražite, pošaljete sve zahteve dizajneru i on ih inkorporira u izradu etikete.
Korak 3: Biranje formata, oblika i materijala etikete
Ima mnogo opcija kada su ovi aspekti izgleda etikete u pitanju. U nastavku ćemo navesti najvažnije.
Format etikete
- Nalepnica – Štampana nalepnica zalepljena direktno na pakovanje proizvoda.
- Viseća oznaka – Oznaka zakačena na nit ili zalepljena na pakovanje.
- Omotna etiketa – Kartonska ili providna omotačica namotana oko celog ili dela proizvoda.
- Termoskupljajuća omotačnica – Plastična omotačnica zategnuta oko kontejnera pomoću toplote.
- Etiketa sa lepkom – Štampana papirna etiketa pričvršćena lepkom. Često se koristi za boce.
Oblik etikete
- Pravougaonik – Najčešći oblik etikete.
- Krug – Zabavan, upadljiv oblik.
- Oval – Klasičan, elegantan izgled.
- Kvadrat – Retro, trendi stil.
Materijal od koga je napravljena etiketa
- Papir – Klasičan materijal, ekonomičan.
- Plastika – Izdržljiva i vodootporna, ali skuplja.
- Prozirna folija – Omogućava prikaz detalja proizvoda.
- Folija – Reflektujući materijal koji deluje luksuzno.
Korak 4: Raspored elemenata koji će privući pažnju
Konačno smo stigli do zabavnog dela, koji naši dizajneri najviše vole. Vreme je da se svi elementi uklope i da se dizajnira etiketa koju će kupci lako uočiti. Evo nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju kada smo u ovoj fazi.
Izbor kolor palete
- Ograničavamo se na maksimalno 2-3 boje.
- Boje moraju da odgovaraju paleti vašeg brenda.
- Uvek razmišljamo o bojama koje bude željeno raspoloženje – zelene i zemljane nijanse za organske proizvode, svetle boje za zabavne brendove, itd.
- Crna, bela i metalik uvek izgledaju elegantno i to je činjenica.
Strateški biramo grafičke elemente
- Ilustracije i maskote mogu da učine mnogo za vaš brend.
- Fotografije pomažu da prikažete kako vaš proizvod stvarno izgleda.
- Ikone na brz način pomažu kupcu da uoči ključne sastojke/funkcije proizvoda.
- Oblici ivica i linije dodaju finiš.
Pažljivo biramo fontove
- Fontovi prenose ličnost brenda – razigranu, elegantnu, vintage, itd.
- Sans-serif fontovi poput Helvetice dobro funkcionišu za čist, moderan dizajn.
- Koristite varijacije fonta – podebljano, kurziv, velika slova – kako biste stvorili kontrast.
- Ograničite se na maksimalno 1-2 grupe fontova.
Uspostavljamo jasnu vizuelnu hijerarhiju
- Ime brenda i proizvoda treba da budu najvažniji, odnosno taj tekst da bude najistaknutiji.
- Korišćenjem prave veličine fonta, boja i rasporeda naglašavamo važnost određenih informacija.
- Pažljivo uklapamo elemente u vizual i koristimo prazan prostor.
Korak 5: Tekst koji će ubediti kupca da se odluči za proizvod
Reči su jednako važne kao i vizual koji naši dizajneri naprave. Evo nekoliko najvažnijih pravila kojih se držimo kada smišljamo šta će pisati na etiketi:
Privucite pažnju efektnim sloganim
- Neka bude kratak, pamtljiv i odražava suštinu vašeg brenda.
- Oplemenite ga kreativnošću ili dodatkom humora da se istakne.
- Istaknite jedinstvenu prodajnu prednost ili izazovite emotivnu reakciju.
- Uverite se da se slaže sa tonom vašeg brenda i da rezonuje sa ciljnom grupom.
- Testirajte njegov uticaj da biste videli da li privlači pažnju i ostavlja trajan utisak.
Poslednji korak- testiranje i slanje
Posao se ne završava onda kada je urađen dizajn etikete. Važno je testirati rešenje i videti kako ono prolazi kod kupaca. Tako, prvo pronalazimo nepristrasne kupce koji pogledaju etiketu i daju svoje mišljenje o njoj. Oni gledaju ima li nekih nelogičnosti i sl.
Osim ovog testa, važno je da proverimo još jednom da li su sve slova i znakovi interpunkcije na mestu. Gledamo još i boje, da li su ujednačene i svuda iste, kao i da li smo lepo napisali sva slova i brojeve koji su povezani sa sertfikacijom.
Ako smo prevodili delove teksta, onda još jednom proveravamo prevod. Zatim, važno nam je i da je nutritivna tablica (ako je na proizvodu ima) relevantna i tačna, kako bi kupci znali šta kupuju.
Sada kada je sve spremno, šaljemo klijentu da on kaže šta misli o predloženom rešenju. Retko kada se desi da nema izmena od strane klijenata, ali je jako važno da u tom procesu znate kako da date feedback dizajneru i da sledeće rešenje koje dobijete bude ono koje će zadovoljiti vaše potrebe i biti u skladu sa brendom.
I za kraj, ako vam je potreban dizajn etikete, ambalaže, logoa, kataloga i sl. Titani su tu za vas. Naš dizajnerski tim će uraditi savršenu etiketu za vaš proizvod, koja će se dopasti kupcima i biti odličan dodatak celokupnom vizuelnom identitetu vaše kompanije i brenda.